A B12-vitamin hozzájárul:
- az immunrendszer normál működéséhez
- a normál pszichológiai funkciók fenntartásához
- az idegrendszer normál működéséhez
- a fáradtság és a kifáradás csökkentéséhez
- a normál homocisztin-anyagcseréhez
- a normál vörösvérsejt-képződéshez.
MIÉRT FONTOS A B12-VITAMIN PÓTLÁSA?
A B12-vitamin a vízben oldódó vitaminok közé tartozik, melyet szervezetünk önmagában nem képes előállítani. A B12-vitamin egy nagyon összetett vitamin, amely főként a májban és az izomzatban tárolódik.
Természetes formában túlnyomórészt állati eredetű élelmiszerekben található meg, a növények nem tartalmazzák, ezért nagyon fontos kiegészítője lehet a vegán és vegetáriánus étrendet követőknek.
A B12-vitamin felszívódása összetett folyamat, függ az emésztőrendszer működésétől.
Bizonyított, hogy az életkor előre haladtával a B12-vitamin felszívódásának hatékonysága csökken.
Mivel a B12-vitamin létfontosságú, és hozzájárul mind a testi, mind a szellemi teljesítőképességhez, hiányát el kell kerülni, illetve mielőbb pótolni kell. A B12-vitaminhiány tünetei gyakran akkor jelentkeznek, amikor alacsony szintje már hosszabb ideje fennáll.
A B12-vitamin:
- befolyásolja a szervezet fehérje szintézisét, elősegíti az aminosavak fehérjékbe való beépülését és fokozza ezek hasznosítását,
- bizonyítottan részt vesz a normál energiatermelő anyagcsere-folyamatokban,
- hozzájárul a fáradtság és a kifáradás csökkentéséhez, valamint az idegrendszer normál működéséhez és a normál pszichés funkció fenntartásához.
- A B12-vitamint vészes vérszegénység, általános testi leromlás, kimerültség, ideggyulladás, hosszabb betegség utáni lábadozás esetén használják, mivel az egész szervezetre kiterjedő erősítő, roboráló hatása van.
A B-12 vitamin a hatását akkor fejti ki a legjobban, ha C-vitaminnal, tiaminnal, riboflavinnal, valamint magnéziummal együtt szedjük.
Összetevők:
tömegnövelő szer (maltodextrin), zselatin, csomósodást gátló szer (zsír- savak magnézium sói, szilícium-dioxid), cianokobalamin (B12-vitamin)
Aktív összetevők 1 kapszula NRV%*
B12-vitamin 1000 μg 40000% *Napi beviteli referencia érték felnőtteknek
Ajánlott napi adag:
naponta egy kapszula bevétele javasolt, kevés folyadékkal, egyben lenyelve.
Nettó tömeg:
32 g / 100 db kapszula
Fontos figyelmeztetések:
Az ajánlott napi adagot ne lépje túl! Az étrend-kiegészítő fogyasztása nem helyettesíti a kiegyensúlyozott, vegyes étrendet és az egészséges életmódot!
Kisgyermekek elől elzárva tartandó!
Tárolás: Legfeljebb 25°C-on, az ere- deti csomagolásban, fénytől és nedvességtől védve.
Immunrendszer: a B12-vitamin adagolásának hatására egyes fehérvérsejtek száma megnövekszik. Ezek a sejtek a szervezetünk úgynevezett elsődleges védelmi vonalához tartoznak, melyek feladata, hogy a lehető leghamarabb felismerje, ha a szervezet bármilyen, vírusos, vagy bakteriális fertőzéssel találkozik. A továbbiakban ezek a sejtek fogják mozgósítani azon másodlagos védelmi vonalat képező egyéb fehérvérsejteket, melynek feladata a fertőző ágensek tényleges elpusztítása. Ebből következik, hogy a B12-vitamin elégtelen bevitele esetén, vagy már kialakult hiányában, immunrendszerünk nem tud olyan hatékonyan működni a fertőzésekkel szemben.
Pszichológiai funkciók: egyes vitamin- és nyomelemhiányok is fokozhatják az idegességet, a feszültséget, a stresszes állapotok kialakulását. Ilyen pl. a B12-vitamin, a cink vagy a magnézium, melyek elengedhetetlenek az idegrendszer egészséges működéséhez. A vitaminhiány és nyomelemhiány megelőzése segít, hogy idegrendszerünk felvegye a harcot az átmeneti nehéz helyzetekkel szemben, ezért érdemes figyelni a magnézium vagy a B12-vitamin rendszeres pótlására.
Idegrendszer: védi az idegsejteket a károsodástól, valamint központi szerepet tölt be az ingerület átvivő anyagok (neurotranszmitterek) képződésében.
Vérképzés: befolyásolja a vörösvérsejtek normális működését. Alacsony B12-vitamin-szint csökkenti a képződésüket és megakadályozza a megfelelő fejlődésüket, átalakulásukat vörösvértestté, amennyiben nincs elegendő vörösvértest a keringésben, a szervezet oxigén ellátása romlik. Így a B12-vitamin hiány vérképzési zavarokhoz, vérszegénységhez vezethet, amely kedvetlenséggel, sápadtsággal, fáradtsággal, kimerültséggel, kedvetlenséggel járhat.
Homocisztein átalakítás: ez az aminosav természetes módon van jelen testünk bizonyos anyagcsere-folyamataiban. A folsavval együttműködve a B12-vitamin a homociszteint egy másik aminosavvá, a metioninná alakítja, amely további feladatokat lát el a szervezetben. A koleszterin mellett manapság a homociszteint is érelváltozásokat okozó, önálló kockázati tényezőnek tekintik. A homocisztein szintje bizonyos betegségek során megnő, a vérplazma szint mérsékelt növekedése gyakran a folsav, a B6- és a B12-vitaminok hiányával egyidejűleg tapasztalható. A folsav, a B6- és a B12-vitaminok kielégítő fogyasztás hatására rendszerint a homocisztein-anyagcsere normalizálódik.
Zsír-és fehérje anyagcsere: nagy mértékben elősegítik a zsírok (lipidek) és a fehérjék (proteinek) hasznosulását a mitokondriumokban, melyek az energiatermeléshez szükségesek.
Sejtosztódás: az összes növekedési folyamatban, a sejtmegújulásban és a sejtosztódásban is részt vesz.
Hatóanyag | NRV% | |
B12-VITAMIN (CIANOKOBALAMIN) | 1000 µg | 40000 |